CM300DX-24S1
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CM300DX-24S1
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 300 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
Series : -
Package : Tray
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.25V @ 15V, 300A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Powerex Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Power - Max : 1850 W
IGBT Type : -
Package / Case : Module
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 30 nF @ 10 V
Configuration : Half Bridge
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MOD 1200V 300A 1850W
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Half Bridge 1200 V 300 A 1850 W Module